Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület

Elnök: dr. Incze Adrienne

Honlap: www.tancterapia.net

Székhely: 1112 Budapest, Zólyomi út 34./b-36.

Email: info@tancterapia.net

Mobil (MMTE-titkár):  +36 20 2099947

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Budapest

Balog Zoltán miniszter úr részére

Budapest

Tárgy: a Magyar Pszichológus Kamara létrehozásával kapcsolatos törvényjavaslat véleményezése

 

Tisztelt Miniszter Úr!

Elismerve a pszichológus szakma megerősödését és az önálló szakmai érdekeinek megfogalmazására való igényét, a törvényjavaslattal kapcsolatosan Egyesületünk kritikai észrevételeket tesz annak érdekében, hogy a törvényt valóban a célja szerinti tartalommal fogadják el. Tesszük ezt a hozzánk fordulók lelki egészsége, szakszerű ellátása érdekében, más, hasonlóan elismert szakmák területét nem sértve.

A Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület (MMTE) huszonnégy éve fennálló, csoport-pszichoterápiával és egészségmegőrzéssel foglalkozó közhasznú egyesület. Az Egyesület keretében pszichoterápiás szakvizsgával rendelkező mozgás- és tánc-pszichoterapeutákat és önismereti és személyiségfejlesztő csoportok vezetésére jogosult mozgás- és táncterápiás csoportvezetőket képzünk. Szakembereink sok ezer személynek nyújtottak támogatást az Egyesület eddigi fennállása során.

A MMTE alapító és teljes jogú tagja a European Association Dance Movement Therapy (EADMT) –nak, annak alapján, hogy képzésünk a kreditszáma és minősége alapján egy teljes egyetemi képzésnek felel meg. Az EADMT tagjai Európa 19 országának táncterápiás kiképző szervezetei. Ezen szervezetek mindegyike képez nem orvosi és nem pszichológusi alapdiplomával rendelkezőket, akik mindannyian táncterapeutáknak nevezhetik magukat.

Egyesületünk egyike a módszerspecifikus pszichoterápiás és önismereti képzést nyújtó egyesületeknek, illetve összefogja a tánc- és mozgásterápia területén tevékenykedőket.

A törvénytervezettel kapcsolatos kifogásaink és javaslataink:

A törvénytervezet nem épít más, Európai Unió-tag államok gyakorlatára. A hozzánk történelmileg legközelebb álló német nyelvterületen például nem pszichológus, hanem pszichoterapeuta kamarák vannak, ami a kívánt cél – a kóklerek és kuruzslók elleni fellépés – eléréséhez sokkal hatékonyabb és célszerűbb. Egyben jobban megfelel annak a fontos elvnek is, hogy egy kamarában az azonos tevékenységet végzőket (hivatásrendet) és nem az azonos végzettségűeket érdemes összefogni.

Ad 3. § (1) „E törvény alkalmazása tekintetében pszichológusi tevékenység az emberi magatartás és mentális állapot felmérésének és kezelésének minden területe, az ehhez kapcsolódó alapdiszciplináris ismeretek és eljárások alkalmazása, valamint az adatok feldolgozása, értelmezése és őrzése a szakmai és szakmaetikai szabályok alapján a 3. mellékletben meghatározott kompetenciák szerint.”

Ez a meghatározás, véleményünk szerint, nem felel meg az egyértelműség és szabatosság követelményének. A pszichológiai tevékenység határait olyan tágra nyitja, hogy elhatárolása más hasonló tevékenységektől lehetetlenné válik. A törvénytervezet így azzal a veszéllyel fenyeget, hogy ellehetetleníti más, nem pszichológus diplomával rendelkező, rokon- és határterületeken dolgozó szakemberek tevékenységét. Pedig ezek a szakemberek éppen a leginkább kiszolgáltatottaknak ellátást nyújtó szociális határterületeken dolgoznak. A teljesség igénye nélkül: általános és speciális nevelési igényű iskolák, ifjúsági nevelőintézetek, különféle fogyatékkal élő felnőtteket segítők vagy a pszichiátriai rehabilitáció területe.

A törvénytervezetnek nyilván nem szándéka a rokon szakmák ellehetetlenítése, mégis, jelenlegi formájában a pontatlan megfogalmazások következtében erre alkalmas: egyrészt a pszicho- előtag használatára vonatkozó rész, másrészt a pszichológusok kompetenciahatárait más szakmáktól nem kellőképen elhatároló tevékenységi kör megjelölése és ezen tevékenységi kör pszichológus alapdiplomához kötése miatt.

3.

Ha a jelenlegi formájában értelmezzük a törvénytervezetet, akkor azt mondhatjuk, hogy nem veszi figyelembe a pszichológusi és pszichoterápiás szakmák eddigi magyarországi múltját, a szakmai kontroll és minőségbiztosítás területén elért eddigi eredményeket. A módszerspecifikus pszichoterápiás és önismereti képzést nyújtó egyesületek szakmai felügyeletét a Pszichoterápiás Tanács látja el. Jelen törvénytervezet ezzel az immár több évtizedes szakmai tevékenységgel és hagyománnyal egyáltalán nem számol.

Összességében: kételkedünk abban, hogy jelenlegi formájában a törvénytervezet – a pszichológusok szakmai érdekképviseletén túl – valójában elérhetné azt a célját, hogy a megfelelő képzettséget nem kapott, önmagukat mégis szakértőként feltüntető embereket kiszűrje – holott ez valóban fontos lenne!

Budapest, 2016. március 12.

Tisztelettel,

dr.Incze Adrienne

elnök

Dr. Szili Katalin

elnökhelyettes

Dr. Toronyai Gábor

titkár

dr.Merényi Márta

Tanulmányi Bizottság elnöke

 

Magyar Mozgás-és Táncterápiás Egyesület