Online jelentkezés (klikk, majd a feljövő üres oldal újrabetöltése) itt!   Jelentkezési lap letöltése itt!

„TESTRE BÍZVA”

A pszichodinamikus mozgás- és táncterápia 2016. évi nyílt napja

Időpont: május 29. vasárnap

Helyszín: SÍN Kulturális Központ 1139 Budapest Gyutacs utca 10.

 

Számlázással, fizetéssel kapcsolatos információk: mmtepenztar@gmail.com

Online jelentkezés: JELENTKEZÉSI LAP (klikk, majd a feljövő üres oldal újrabetöltése)

A Nyílt nap lehetőséget ad a pszichodinamikus mozgás- és táncterápia (PMT) elméletébe való betekintésre, a módszer megtapasztalására a műhelyfoglalkozásokon, és az élmények megosztására.

Program:

09.30 Megnyitó Incze Adrienne, az MMTE elnöke, kiképző pszichodinamikus mozgás- és táncpszichoterapeuta

09.45-10.45 Előadás: Merényi Márta és Simon Judit, kiképző pszichodinamikus mozgás- és táncpszichoterapeuták: „A pszichodinamikus mozgás- és táncterápia kitekintéssel a testtudati, testi terápiákra”

Az előadás  bemutatja a pszichodinamikus mozgás- és táncterápiát, majd részletezi a PMT munkamódjait, esetrészletek felvillantásával. Ezután olyan alapvető jelenségeket,  szempontokat tárgyal,  amik segítik a testélményt bevonó pszichoterápiák közötti tájékozódást.

11.00-14.00 Műhelyek: 

Kérjük a műhelyekre jelentkezőket, hogy hozzanak magukkal mozgásra alkalmas váltó ruhát  (laza nadrág, zokni és póló)!

Arnóth Eszter-Nagy Orsolya, pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás csoportvezetők: „Nők között” 

2013-ban indítottuk útnak Nők között c. programsorozatunkat. Félnapos műhelyeinken és zárt csoportokban adunk lehetőséget nőknek arra, hogy önismereti kérdéseikkel foglalkozzanak, a mozgáson keresztül. Programjainkkal olyan közeget szeretnénk létrehozni, ahol tudunk egymásnak segíteni, együtt lenni, és erőt meríteni önmagunkból és egymásból. Fontos, hogy legyen egy olyan hely, ahol kiléphetünk a hétköznapi szerepeinkből, és megtalálhatjuk, hogy a szerepek mögött ki is lakik. Ezen a műhelyen testi érzeteink és mozdulataink segítségével átélhetjük, hogy aktuálisan mennyire tudunk kinyílni, kapcsolódni önmagunkkal és mindazzal, ami körbevesz bennünket. Várunk szeretettel minden női érdeklődőt!

Merényi Márta-Szili Katalin, kiképző pszichodinamikus mozgás- és táncpszichoterapeuta, ill. kiképző csoportvezető: „Test-tér” 

A műhelyben a pszichodinamikus mozgás- és táncterápia munkamódjaira építve a térrel való viszonyunkat vizsgáljuk. A mozgásterápia folyamatában tudatosan foglalkozunk a térérzékelés különböző minőségeivel, amit „térmunkának” is nevezünk. A tér érzékelését és  használatát a  észrevétlenül szövik át érzelmeink, és a világhoz való kapcsolódásunk módjai.  A térmunkában a tér észlelése, felfedezése, a térhez való viszonyunk folyamatos tisztázása-tisztázódása, és átdolgozása történik. A műhelyben először test térbeliségét, és a tér közvetlen tapasztalatát kötjük össze. Foglalkozunk a test belső tereinek érzékelésével, majd a téri irányokkal  kísérletezünk. Végül a tér érzelmi tapasztalatokat, belső állapotokat tisztázó és integráló lehetőségeit próbáljuk ki.

14.00-15.00 Ebéd

Kérünk mindenkit, hozzon ebédet,  mivel minden étkezésre alkalmas hely messze van!

15.00-17.30 Műhelyek: 

Kérjük a műhelyekre jelentkezőket, hogy hozzanak magukkal mozgásra alkalmas váltó ruhát  (laza nadrág, zokni és póló)!

Incze Adrienne, kiképző pszichodinamikus mozgás- és táncpszichoterapeuta: „Hozz egy (kortárs) verset táncba!” 

A műhely ízelítőt ad egy folyamat-orientált munkában kikristályosodott testtudati munkamód sajátos lehetőségeiből. Versre és testre hangolódunk. A résztvevők az együttesen kialakított közegben saját testük mozdulatai, elmozdulásai és a vers szülte pillanat összjátékából építkezhetnek. Kérem, hogy a műhelybe jelentkezők hozzanak egy kortárs verset leírva (egy cetlin is elegendő, a lényeg, hogy olvasható legyen). Ezekkel a versekkel fogunk dolgozni.

Simon Judit, kiképző pszichodinamikus mozgás- és táncpszichoterapeuta: „Kimozdulás, haladás…” 

A műhely során az kerül a figyelem központjába, hogy hogyan kapcsolódunk a  talajhoz, hogyan tudjuk a lábunkon keresztül a súlyunkat beleengedni a talajba és, hogy paradox módon a talajjal való erőteljes kapcsolat, hogyan támogatja azt, hogy kimozduljunk, elmozduljunk és haladjunk. Életünkben gyakran ragadunk bele helyzetekbe. Ezt néha érzékeljük, azonban gyakoribb az, hogy észre sem vesszük, hogy egy helyben állunk. Ezzel a témával fogunk testi -mozgásos és kapcsolati szinten dolgozni.

17.45-19.00 Beszélgetés a nyílt nap élményeiről, az egyesületről…

 

Részvételi díjak:

Korai befizetés május 15-ig:

Egyesületi tagoknak (ha a tagdíj rendezett): 7000 Ft

Nem egyesületi tagoknak: 8000 Ft

Május 15-től:

Egyesületi tagoknak (ha a tagdíj rendezett): 8000 Ft

Nem egyesületi tagoknak: 10000 Ft.

 

A pszichodinamikus mozgás- és táncterápia azok közé a módszerek közé tartozik, melyek a pszichoterápiás folyamatba közvetlenül bevonják a testet. Magyarországon eredetileg a pszichózisok, a súlyos személyiség- és szomatizációs zavarok kezelési nehézségeiből adódó terápiás útkeresésből fejlődött a nyolcvanas évektől kezdődően. A PMT pszichoanalitikus szemléletű, testélmény alapú módszer. A korai fejlődést előtérbe helyező, elsősorban a csecsemőkutatásokra épülő újabb elméletekre épít. Ezen elméletek szerint a személyiség kibontakozása, fejlődése a mama-baba kapcsolatba ágyazódik. A finom testi-érzelmi interakciók, illeszkedések mentén formálódik a baba azon képessége, hogy saját állapotait érzékelni, majd szabályozni tudja. Ez akkor tud kialakulni, ha az anya (vagy az elsődleges gondozó) érzelmileg elérhető, és a baba jelzéseire megfelelően válaszol, hogy csecsemője eligazodjon saját érzetei, állapotai között, és képessé váljon kapcsolatainak aktív alakítására. A PMT ezt a korai élményvilágot éri el és a testi-mozgásos emlékezetet (implicit memória) mozgósítva a nem tudatos, és/vagy tudattalan érzéseink, emlékeink is hozzáférhetővé válhatnak. A testi-mozgásos folyamat irányított mozgás improvizációra épül. A test valamely állapotának változására, mozgására figyelünk, egyidejűleg éljük át magát a mozgást, és vagyunk tudatában annak, hogy mi történik. Ezt nevezzük testtudati munkának. A terápiás folyamat középpontjában a jelen idejű kapcsolati szövetben születő mozgásos és testi élmények állnak. Olyan tudatállapot alakul ki, ami érzékennyé tesz az érzelmi hatásokra, felerősödik a kapcsolati érzékenység, előhívódnak a korai kapcsolódási minták, amik így átdolgozódhatnak. Új, egészségesebb öntapasztalás, kapcsolati működésmódok fejlődhetnek. A PMT- ban egyaránt lényeges az egyéni és a kapcsolati munka. A testtudati munkára épül az egyedüli, páros, vagy csoportos mozgásimprovizáció. Az önészlelés, és a kapcsolódások árnyalódása során a mozgásimprovizáció igazi alkotássá válik a csoportfolyamat során. A pszichodinamikus módszer fontos munkamódja a mozgásos élmények megbeszélése. A feldolgozó megbeszélésben a mozgásos történések megosztása, az egymásnak való visszajelzése, megmunkálása történik, ami a testi és a verbális élmények összekapcsolásával a reflektáltabb személyiségműködést, és az egyéni élettörténet újraalkotását segíti a csoportfolyamatban. A nyílt napon a műhelyekben tapasztalatot szerezhetünk a PMT testi-mozgásos folyamatáról, és két speciális témát is kidolgozunk.

Online jelentkezés (klikk, majd a feljövő üres oldal újrabetöltése) itt!   Jelentkezési lap letöltése itt!

 

tancterapia-09-400